22 квітня в рамках конкурсу PRESSZVANIE автор книги «Аеропорт» Сергій Лойко провів семінар про військову журналістику та розповів, як вижити журналісту на війні, щоб повернутися та передати правдиву, об'єктивну історію.
Маючи великий досвід військового кореспондента в країнах колишнього СРСР, Афганістана, Іраку, тепер й України, Сергій дав практичні поради українським журналістам.
Як вижити:
Від'їжджаючи працювати до зони бойових дій, заздалегідь вивчіть місцевість, щоб зрозуміти, чим там хворіють, складіть список ліків, а також того, що вам там буде потрібно. Обов'язково візьміть із собою бронежилет і каску. Коли приїжджаєте працювати на війну, спочатку потрібно створити свою інфраструктуру, розібратися чи є джерело енергії, яке обладнання необхідне, щоб передати матеріал в редакцію. Військовий журналіст — це як герой мультфільму містер Гаджет. В нього свій генератор в номері, супутниковий телефон и т.д. Всією цією технікою потрібно вміти користуватися. На війні важливо вміти зупиняти кров, надавати першу медичну допомогу. Бійтеся дітей на війні. Найстрашніше — це діти зі зброєю в руках. Ви — людина, а не одинокий вовк. Ніколи не подорожуйте на самоті. Починається бій, солдати будуть воювати, про вас забудуть, і якщо з вами щось трапиться, ніхто про це не дізнається. Краще за все працювати у команді з трьох людей, не конкурентів, наприклад, журналіст, який пише, радіожурналіст, фотограф. Потрібна добра редакція. Журналіст повинен бути бистрим на розум. Потрібно бути готовим до всього, особливо на території ворога. Там необхідна «криша», наприклад, якийсь документ або знайомство з будь-яким місцевим бандитом (для цього можна взяти в нього інтерв'ю). На війні не можна довго знаходитись на одному місці, особливо на ворожій території. В аеропорту було таке правило: 5 хвилин постояв — йди в інше місце; 15 хвилин поспав — прокидайся та йди.
Як залишатися об'єктивним:
Не можна стати учасником війни. На війні журналіст — спостерігач, людина з іншої планети. Якнайдалі буде ця ваша планета, тим об'єктивнішими ви будете. Ані на що не можна впливати, ніяких порад не давати, ніякої військової допомоги не надавати (тільки медичну), інакше ви становитесь комбатантом. Або воюйте, або будьте журналістом. Ви можете вийти з професії та почати воювати, але повертатися до журналістики після цього вже не можна. Війну виграють або програють без вас, ваша справа — розповісти, як це було. Українським журналістам на цій війні трудніше всього, оскільки правда тут тільки з одного боку — з боку України, з іншого боку (Росії) — тільки брехня. Як залишатися прибульцем з цієї іншої своєї планети, коли на твою землю прийшов агресор? Це дуже важко. Особливо важко, коли ви знаходитесь на стороні правди. Важливо постійно перевіряти себе на об'єктивність. Щоб залишатися об'єктивним, потрібно дотримуватися дистанції. Журналісту не можна ставати солдатом і бути частиною війни. Не можна створювати війну, не можна розповідати зайвого. Вам необхідна сувора самоцензура. Ви слово сказали, а людину вбили. Це колосальна відповідальність.
Довідка:
PRESSZVANIE — це щорічний конкурс журналістів, в якому журі — лідери бізнесу та редактори провідних видань — оцінюють роботу журналістів і редакторів, які працюють у ділових та громадсько-політичних друкованих, інтернет-виданнях та інформагенствах, а також позаштатних журналістів. Інтерактивне голосування проходить в реальному часі на сайті конкурсу.
Оргкомітет конкурсу: компанія Mainstream Communication & Consulting. Партнери конкурсу: Смарт-Холдінг, Метінвест, Одеський припортовий завод, ДТЕК.
Юридичний партнер: Астерс.
Інформаційні партнери: телеканал «Україна», «Сьогодні Мультимедіа», газета «Бізнес», «Ділова столиця», ІА «Українські новини», ЛІГА.net, телеканал «Бізнес», програма «Перша Шпальта», Детектор медіа.
Експертний партнер: PwC Україна.
Comments